O patchworku

P a t c h w o r k (v doslovném překladu záplata, slátanina), je technika stará 5000let. Jeho kořeny sahají až do Persie, k faraónům Egypta, do Řecka i antického Říma. Největší oblibě se těší v Americe, kde se stal lidovou technikou. K nám do Evropy dorazil spolu s návratem Křižáků okolo čtrnáctého století.

Je to technika sešívání různých, ale především bavlněných látek - přesněji jejich malých kousků do vzorů pravidelných i nepravidelných.

Vzory se vyvíjely po celá staletí. Opakováním vzoru - většinou se jedná o čtvercový blok, vznikne vrchní část díla – top. Stejné bloky vedle sebe vytvoří zajímavý vzor, který můžeme změnit vložením jiných bloků, i každý blok v topu může být jiný.

Jsou to tisíce možných kombinací, neuvěřitelných možností vzorů. Každý hotový quilt, ať je to obraz, deka, polštář, předložka do koupelny, prostírání, rukavice na vaření, … se skládá ze tří vrstev. Je to vrchní sešívaná vrstva, výplňový materiál a spodní látka. Tyto tři vrstvy se ručně, nebo na stroji najednou prošijí méně či více ozdobnými vzory - další krásná tvořivá chvíle, která může trvat několik hodin, ale i měsíců... Na rubové straně tak vznikne jedinečná výšivka. Místa mezi prošitím nesmí být větší než otevřená dlaň, protože prošití není jen krásnou podívanou, ale hlavně zabrání namáhání švů mezi malými díly a tak prodlouží životnost celé práce. Navíc vzor prošitím vystoupí a práce dostává třetí rozměr - hloubku, která je našim očím tak přirozená.

Prohlédněte si galerii mých prací či prací mých kurzistek a nechte se okouzlit originály, které nikdo nemá.

Zalíbí-li se Vám některá práce, neváhejte si patchwork vyzkoušet na některém z mých kurzů.

Věnuji se pouze individuální výuce - skupinka do šesti kurzistek.... Vyzkoušet si vše vlastníma rukama při kurzu žádná kniha nenahradí....

Je to krásná relaxace, přijďte si odpočinout.

Ája Votrubcová 

o-patchworku2

Doba roušková. Myslím, že jsou všechny dámy i pod rouškami spokojené a smějí se. Posuďte sami :)